Az uniós intézmények zöld utat adtak az uniós digitális Covid-igazolványnak

Európa

Lezárult az uniós digitális Covid-igazolványra vonatkozó jogalkotási folyamat: mindhárom uniós intézmény – az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság – elnöke részt vett az igazolványról szóló rendelet aláírási ceremóniáján. A rendeletet július 1-jétől kell hivatalosan alkalmazni, ugyanakkor 13 tagállam már megkezdte az uniós digitális Covid-igazolványok kiállítását. Június 1-jén pedig működésbe lépett az az informatikai átjárórendszer, amely az egész Unióban lehetővé teszi a különböző tagországok által kiadott digitális Covid-igazolványok ellenőrzését.

Az uniós digitális Covid-igazolvány célja, hogy a koronavírus-világjárvány alatt megkönnyítse az EU-n belüli biztonságos és szabad mozgást. A dokumentum azt tanúsítja majd, hogy tulajdonosa vagy megkapta a Covid19 elleni védőoltást, vagy negatív koronavírusteszt-eredménnyel rendelkezik, vagy már átesett a fertőzésen. A tagállamoknak tartózkodniuk kell attól, hogy az igazolvány birtokosaival szemben további utazási korlátozásokat – például karanténkötelezettséget – vezessenek be, eltekintve a népegészség védelméhez szükséges és arányos korlátozásoktól (az uniós szintű forgalombahozatali engedéllyel nem rendelkező, de nemzeti szinten engedélyezett vagy az Egészségügyi Világszervezet által jóváhagyott vakcinákkal beoltottak esetében a tagállamok maguk dönthetnek arról, hogy elfogadják-e az igazolványt).

A rendelet mai aláírása alkalmából Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, David Sassoli, az Európai Parlament elnöke, valamint – a Tanács soros elnökségének képviseletében – António Costa portugál miniszterelnök közös nyilatkozatot adott ki, melyben többek között a következőket hangsúlyozták: „Az uniós digitális Covid-igazolvány annak a jelképe, amit Európa képvisel. Annak az Európának a szimbóluma, amely nem tántorodik meg, amikor megpróbáltatásokat kell kiállnia. Azé az Európáé, amelyet az előtte álló kihívások egységbe kovácsolnak és fejlődésre sarkallnak. Az Unió ismét megmutatta, hogy a legjobban akkor dolgozunk, ha közösen dolgozunk. […] Az az Európa, amelyet mindannyian ismerünk, és amelyet mindannyian vissza akarunk kapni, a határok nélküli Európa. Az uniós igazolvánnyal a polgárok ismét élhetnek a legkézzelfoghatóbb és legbecsesebb uniós joggal: a szabad mozgás jogával.”

A teljes sajtóközlemény itt olvasható.