Jóváhagyták az Unió 2022-es költségvetését: több befektetés a gyorsabb talpraállás érdekében

Európa
  • A bizottsági javaslathoz képest csaknem 480 millió euróval több pénz többek között az egészségügy, az éghajlatpolitika és a fiatalok számára
  • Többletforrás a globális beoltottság növelésére
  • Jövőre az eddigi legnagyobb összegű: 169,5 milliárd eurós lesz az uniós költségvetés, ehhez társul a helyreállítási terv közel 143,5 milliárdos összeggel

A jövő évi uniós költségvetésben a képviselők az egészségügyre, a kutatásra, a fiatalokra, a kis- és középvállalkozásokra és az éghajlatváltozásra harcoltak ki többletforrásokat.
A Parlament az eredeti bizottsági javaslat módosított változatához képest 479,1 millió euróval nagyobb támogatást harcolt ki. A képviselők olyan szakpolitikák és programok költségvetését emelték meg, amelyek a 2022-es parlamenti iránymutatásban megjelölt célkitűzések szerint hozzájárulnak a járvány utáni talpraálláshoz.

Az Unió ellenállóképességének növelése

A Parlamentnek az alábbi területekre sikerült több forrást kapni:

Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz (Globális Európa): +190 millió euró elsősorban a járvány elleni fellépésre és további oltásokra;
Horizont Európa kutatási program: +100 millió euró;
LIFE környezet- és éghajlatvédelmi program: +47,5 millió euró;
Erasmus+: +35 millió euró;
Az EU az egészségügyért program: +51 millió euró;
Egységes piac program: 30 millió euró;
Kreatív Európa program: +5,5 millió euró; és
Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program: +5,5 millió euró.

A 2022-es költségvetés kötelezettségvállalásokra összesen 169,5 milliárd eurót, kifizetésekre pedig 170,6 milliárd eurót tartalmaz. A részletekről a Tanáccsal kötött megállapodás után kiadott (angol nyelvű) sajtóközlemény, illetve a közös megállapodás tájékoztat. A büdzsé számait tartalmazó táblázat itt tölthető le. Háttér az Európai Unió 2022-es költségvetésének elfogadásával kapcsolatban (angol nyelven) itt.

Az oltás felgyorsítása világszerte, a szíriai menekültek támogatása

A költségvetésről szóló megállapodás részeként döntöttek a 2021-es költségvetés ötödik és hatodik módosításáról is. A módosítókkal további forrást biztosítanak a Törökországban és környékén rekedt szír menekülteknek, a COVAX-mechanizmuson keresztül pedig további 200 millió dózis oltóanyag beszerzését finanszírozzák. Az 5. számú költségvetés-módosítást 588 szavazattal, 87 ellenszavazat és 14 tartózkodás mellett, a 6. számú módosítást pedig 623 szavazattal, 27 ellenszavazat és 38 tartózkodás mellett fogadták el. További információ egy korábbi (angol nyelvű) sajtóközleményben és egy (szintén angol) háttérdokumentumban olvasható.

A Tanács november 23-án hivatalosan jóváhagyta a 2022-es költségvetésről a Parlamenttel született megállapodást. A Parlament szerdán 550 szavazattal, 77 ellenszavazat és 62 tartózkodás mellett fogadta azt el. A Parlament elnöke a szavazást követően aláírásával emelte törvényerejűvé a költségvetést.

A képviselők szerint

„A 2022-es költségvetésről született megállapodást nem önmagában, hanem a NextGenerationEU forrásaival együtt kell értelmezni. A rendes költségvetésben lévő 169,5 milliárd eurónyi, kötelezettségvállalásokra rendelkezésre álló forráshoz további 143 milliárd euró jön a helyreállítási tervből. A tagállamok emellett hitelt is vehetnek fel. Így a jövő évi költségvetés minden erejével a gazdaság magabiztos talpraállását segíti” – mondta a kedd esti vita során Johan Van Overtveldt (ECR, Belgium), a Költségvetési Bizottság elnöke. (A teljes felszólalás hollandul itt olvasható, a videófelvétel pedig itt tekinthető meg.)

„Az év folyamán többször elmondtuk, hogy a költségvetésre a vállalatoknak, régióknak és a különböző nemzedékeknek ténylegesen, kézzelfogható módon segítő eszközként kell gondolnunk. A feladat egyértelmű volt: a helyreállítást szilárdan támogató büdzsét kell elfogadnunk úgy, hogy az éves költségvetést most első alkalommal egy helyreállítási befektetési terv is támogatja” – mondta Karlo Ressler (EPP, Horvátország), az Unió 2022-es költségvetésének a Bizottság büdzséjéért felelős általános jelentéstevője. (A teljes felszólalás angolul itt olvasható, a videófelvétel itt látható.)

„A Parlament részéről a végeredmény nagy siker. Legyen szó az éghajlatváltozás elleni küzdelemről, az oltási kampányok révén mutatott szolidaritásról, vagy a kutatás támogatásáról, még sosem volt olyan költségvetésünk, amely ennyire hűen tükrözte volna a parlamenti prioritásokat” – mondta Damian Boeselager (Zöldek/EFA, Németország), a további költségvetési fejezetekkért felelős jelentéstevő. (A teljes felszólalás angolul itt olvasható, a videófelvétel itt látható.)

A vita magyar felszólalója

Deli Andor (független)

Háttér

Mivel az uniós programok tipikusan több éven keresztül zajlanak, ezért az Unió költségvetésében kétféle összeg található: a kötelezettségvállalási előirányzat (azaz az adott pénzügyi évben vállalt jogi kötelezettségek, amelyeknek gyakran a következő évek költségvetésére is van hatása) és a kifizetési előirányzat (amelyek a tényleges, adott évben kifizetendő összegeket jelentik, amelyek korábbi évek kötelezettségvállalásainak következményei is lehetnek).

Az uniós költségvetés 93 százaléka közvetlenül az állampolgárokhoz, régiókba, városokba, gazdálkodókhoz és vállalatokhoz jut vissza.